Wczytuję dane...

Mini poradnik montowania i podłączenia taśmy LED

Taśma LED jest ostatnio bardzo popularnym produktem, odmieniającym wygląd mieszkania. Po odpowiednim dobraniu koloru światła i aranżacji będzie wyglądać jak w magicznej krainie. Poza tym światło jest decydującym elementem nowoczesnych wnętrz, dlatego warto wiedzieć jak zamontować i podłączyć samodzielnie taśmy LED.

Przed rozpoczęciem montażu, należy zwrócić uwagę na to, czy taśma LED posiada żel, ile ma diod, jaką ma barwę światła oraz moc, a także jaki posiada stopień ochrony IP, czyli ochronę m.in. przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem wody czy ciał obcych oraz jaka jest długość i szerokość rolki. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrać taśmę LED, sprawdź nasz wpis na ten temat. Sprawdzenie danych technicznych taśmy ułatwi Ci jej podłączenie oraz ustrzeże Cię od możliwego niezadowolenia. 

Przy montażu taśmy LED upewnij się, że instalujesz ją na odpowiednim materiale. Taśmę bez żelu, należy wkleić do aluminiowego profilu. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu strefy instalacji. Pozostaw profil do wysuszenia i przejdź do wymierzenia potrzebnej długości taśmy. Zwykle w rolce znajduje się 5 m taśmy. Jeśli ma ona więcej, nie podłączaj jej do zasilacza szeregowo, a równolegle. Dzięki temu unikniesz spadku napięcia przy końcach taśmy.

Pamiętaj, aby przycinać rolkę wyłącznie w odpowiednio wyznaczonych miejscach. Nie powinny one być krótsze niż 2.5, 5 oraz 10 cm – wszystko zależy od wybranej taśmy LED. Jeśli masz już odpowiednio przygotowaną taśmę oraz profil, ściągnij zabezpieczenie i przyklej taśmę w odpowiednie miejsce lub do profilu aluminiowego.

Chcąc prawidłowo podłączyć taśmę LED do zasilania, wybierz odpowiedni zasilacz. Zwykle wymagany jest prąd stały o napięciu 12 lub 24 V DC. Zatem musisz wybrać urządzenie do napięcia oświetlenia i sumarycznej mocy, która jest pobierana podczas działania taśmy z zapasem 10-15%.

Uważaj! Jeśli podłączasz taśmy z kolorowymi diodami tzw. taśmy RGB – mają one 4 przewody w kolorze: czerwonym, czarnym, niebieskim i zielonym. Natomiast jednokolorowe mają 2 przewody w kolorze: czerwonym i czarnym. Pamiętaj także o wyłączniku, który odpowiada za manewrowanie oświetleniem. Musisz go zlutować z zamontowanym oświetleniem – przewody taśmy wepnij do sterownika, a ten podłącz do zasilania.

Powodzenia!